Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ)

FOTOWOLTAIKA

Chciałbym założyć instalacje fotowoltaiczną, ale nie wiem od czego zacząć.

Zacznij od kontaktu z jednym z naszych ekspertów, może być telefonicznie bądź przez nasz formularz. Kolejne kroki:

  1. Skontaktujemy się z Tobą i zadamy kilka prostych pytań.
  2. Na ich podstawie przygotowujemy najlepszą ofertę instalacji.
  3. Dobierzemy najkorzystniejszą formę finansowania oraz pomożemy w uzyskaniu dofinansowania.
  4. Przygotujemy klarowną umowę na realizację zadania.
  5. Po akceptacji dostarczamy projekt instalacji.
  6. Doświadczona ekipa dokona montażu oraz podłączy instalację.
  7. Na koniec załatwimy formalności, przeprowadzimy szkolenie, zapewnimy serwis i co najważniejsze pozostaniemy w kontakcie.

Ponadto ekspert na podstawie rachunków za prąd określa roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i na podstawie tych danych określa wymaganą moc instalacji.

Na spotkaniu omawiana jest zasada działania urządzeń, okresy gwarancyjne podzespołów, rentowność instalacji fotowoltaicznej tworzona w oparciu o indywidualne kalkulacje.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny REVI Energy?
W ramach audytu fotowoltaicznego ekspert dokonuje analizy zapotrzebowania danej nieruchomości na energię elektryczną i dobiera odpowiednią instalację. Spotkanie trwa zazwyczaj do 2 godzin. W tym czasie ekspert analizuje i przedstawia najkorzystniejsze rozwiązania co do lokalizacji i ilości paneli. Zwraca również uwagę na elementy, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na poprawną pracę instalacji (kominy, wykusze, drzewa). Audytor na podstawie dotychczasowych rachunków, bądź zapotrzebowania energetycznego budynku dobiera optymalną moc, przedstawia rentowność instalacji oraz omawia wszystkie podzespoły wchodzące w jej skład.
Czy za audyt pobierana jest opłata?
Na etapie planowania nie ponosisz żadnych kosztów, a spotkania w żadnych stopniu nie są zobowiązujące.
Ile lat instalacja będzie produkować prąd?

Wszystko zależy od użytych materiałów. Każdy producent modułów fotowoltaicznych (PV) określa maksymalny czas żywotności paneli. Średnio jest to czas miedzy 25 a 30 lat.

Oczywiście po tym okresie moduły nadal produkują prąd, jednak z dużo mniejszą wydajnością.

Czy grad może uszkodzić panele (moduły PV)?
Sam moduł odporny jest na niekorzystne warunki atmosferyczne (grad, wilgoć, opady deszczu i śniegu). Dla przykładu większość modułów jest odporna na grad o wielkości do 25mm lecący z prędkością 25m/s.
Z jakich elementów składa się typowa instalacja fotowoltaiczna?
Najważniejsze to moduły fotowoltaiczne. To właśnie one zamieniają energię słoneczną na energią elektryczną, która specjalnymi kablami doprowadzona jest do urządzenia zwanego falownikiem/inwerterem. W inwerterze dochodzi do przemiany prądu stałego w prąd zmienny – identycznego, który jest w gniazdku elektrycznym. Cała instalacja PV musi być wyposażona w specjalne zabezpieczenia. W ostatnim etapie zakład energetyczny wymienia licznik energii z jednokierunkowego na dwukierunkowy.
Czy w jeden dzień można wykonać montaż instalacji?
Wszystko zależy od jej wielkości. Instalacje małe możemy zamontować w jeden dzień, jednak większe – od 8-20 kW montuje się nawet do 3 dni.
W jakim czasie zakład energetyczny podłączy mnie do sieci?
Średnio trwa to 30 dni od daty formalnego zgłoszenia.
Czy jedna instalacja może obsłużyć np. dwie firmy?

Jeśli w jednym budynku znajdują się dwie firmy i każda z nich ma oddzielny licznik to nie jest to możliwe, ponieważ jeden inwerter obsługuje tylko jeden licznik.

Co to takiego net-biling?
Jest to nowa forma rozliczania nadwyżek energii elektrycznej z zakładem energetycznym oparta na zasadzie kupna-sprzedaży. W net-billingu energia elektryczna wprowadzona do sieci energetycznej przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument płaci za energię elektryczną pobraną z sieci.
Prąd AC/DC - o co chodzi?
AC jest to prąd zmienny, taki jak w gniazdku. DC jest to prąd stały, płynie z paneli do falownika (inwertera) i dzięki niemu zamieniany jest na prąd zmienny.
Jaką maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej mogę podłączyć do instalacji 1 fazowej?
Obowiązujące przepisy mówią, że nie więcej niż 3,68 kW.
Czy każdy dach jest odpowiedni dla instalacji fotowoltaicznej?

Nie każdy. Nasi specjaliści podczas audytu lub na podstawie ekspertyzy przedstawiają możliwości techniczne dla danej konstrukcji uwzględniając ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

Skontaktuj się z naszym Doradcą technicznym w celu umówienia spotkania.

Czy w przypadku zaniku napięcia inwerter (falownik) nie działa?

To prawda. Do poprawnej pracy inwertera potrzebne jest zasilanie z sieci energetycznej, aby falownik mógł się zsynchronizować. Takie zabezpieczenie (wyłączony falownik) chroni elektryków podczas serwisów i  napraw instalacji elektrycznej czy sieci energetycznej.

Jakie jest najlepsze miejsce na montaż falownika?

Większość markowych urządzeń spełnia normę IP 65, czyli sprawdzi się na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na nagrzewanie się inwertera, powinniśmy zachować odpowiedni dystans od ścian czy sufitu. Informacje te najczęściej podane są w instrukcji montażu.

Doświadczone ekipy monterskie wskażą odpowiednie miejsce, więc polecając budowę instalacji profesjonalnej firmie nie musisz się o to martwić.

Czym jest Half Cut?

Half Cut to inaczej moduł z ogniwami ciętymi (podzielonymi) na pół. Główną zaletą modułów Half Cut jest sprawniejsza praca w przypadku częściowego zacienienia modułu.

MAGAZYNY ENERGII

Do czego służy magazyn energii?

Jak sama nazwa wskazuje służy do magazynowania energii, która została wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną.

Dzięki tym urządzeniom nie musimy oddawać nadwyżek energii do sieci w momencie ich wyprodukowania, a wykorzystać je w czasie, kiedy zajdzie taka potrzeba np. w nocy.

Magazyny energii pozwalają nam lepiej wykorzystać wyprodukowaną energię.

Jakie są korzyści z posiadania magazynu energii?

– nie wymagają obsługi

– zabezpieczają urządzenia domowe w momencie awarii sieci przesyłowej,

– są ciche i bezpieczne dla otoczenia,

– pozwalają zarządzać energią – nie tracisz pieniędzy, bo nie musisz sprzedawać nadwyżki prądu.

Ile kosztuje magazyn energii?

Wszystko zależy od tego jakiej pojemności będzie magazyn, póki co nie są to urządzenia najtańsze, ale w połączeniu z dofinansowaniem sytuacja zaczyna się zmieniać.

Informacji na temat aktualnych cen udzielą eksperci REVI Energy – skontaktuj się z nami.

Czy magazyny energii są żywotne?

Dzisiejsza technologia pozwala na produkcję urządzeń o średnim czasie pracy około 15 lat lub 6000 pełnych cykli ładowania.

Co lubią, a czego nie magazyny energii?

Lubią: oddawać energię powoli, temperaturę pokojową oraz cykle ładowań od 80% do 20%.

Nie lubią: być dłuższy czas rozładowane, niskiej i bardzo wysokiej temperatury, szybkiego ładowania i szybkiego rozładowywania.

Czym jest inteligentny system zarządzania energią HEMS?

System zarządzania energią HEMS to specjalnie przygotowane oprogramowanie, które jest dostarczone np. z magazynem energii, dzięki któremu np.:

  • poprawisz efektywność energetyczną swojego budynku
  • wygenerujesz większe oszczędności
  • samemu zadecydujesz o tym kiedy ładujesz, a kiedy pobierasz energię z magazynu

POMPY CIEPŁA

Jak działa pompa ciepła?

Mamy kilka rodzajów pomp ciepła, jednak dwa najbardziej popularne rozwiązania to pompy powietrzne i pompy gruntowe.

Ich wspólna cecha jest jedna, wszystkie one wykorzystują energię zgromadzoną w przyrodzie, która następnie transportowana jest do wnętrza urządzenia gdzie poddawana jest dodatkowej obróbce – sprężaniu, skraplaniu i rozprężaniu.

W procesie tym powstaje energia cieplna, która może posłużyć nam do wykorzystania w instalacji CO (ogrzewanie) lub/i podgrzewania wody użytkowej.

Jak dobrać pompę ciepła?

Najważniejsze rzeczy, o których musimy wiedzieć to:

– jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię cieplną,

– jakie są straty energii,

– jaki jest rodzaj odbiornika ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami niskotemperaturowymi, dlatego idealnie sprawdzają się w ogrzewaniu podłogowym lub ściennym, jednak odpowiednio dobrany model sprawdzi się również w tradycyjnej instalacji CO z klasycznymi grzejnikami.

Eksperci z REVI Energy zajmą się doborem odpowiedniego urządzenia dla Ciebie – skontaktuj się z nami.

Czy to prawda, że pompa ciepła generuje wysokie rachunki za prąd?

Źle dobrane urządzenie (np. za mała moc w porównaniu do zapotrzebowania na energię cieplną) jak najbardziej może generować wyższe rachunki za prąd.

Często zdarzają się sytuacje – zwłaszcza na modernizacjach, że nie opłaca się instalować urządzenia zanim nie wykona się termomodernizacji budynku.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednoczesne zamontowanie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której ciepło będziemy mieli praktycznie za darmo.

Czy zimą nie będzie mi zimno?

Eksperci z REVI Energy zadbają, żeby do tego nie doszło. Odpowiednio dobiorą urządzenie, które nie tylko ogrzeje ale i wygeneruje najniższy koszt eksploatacji.

Skontaktuj się z naszym Doradcą technicznym w celu dobrania najlepszego rozwiązania dla Ciebie.

DLA ROLNIKA

8% VAT na fotowoltaikę - dla kogo?

Osoby chcące produkować energię elektryczna wyłącznie na własny użytek, a nie do prowadzenia działalności gospodarczej – w tym również rolnicy – mogą skorzystać z obniżonej stawki.

Wyjątkiem są domy powyżej 300 m2, tutaj obowiązuje zasada do 300 m2 8% VAT a powyżej 23% VAT.

Taki zapis musi być umieszczony na fakturze zakupowej.

23% VAT na fotowoltaikę - dla kogo?

Osoby chcące produkować energię elektryczną do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej objęte będą 23% stawką VAT. Zasada ta dotyczy również rolników.

Czym jest ulga inwestycyjna dla rolnika?

Jest to dofinansowanie do 25% poniesionych nakładów inwestycyjnych związanych z modernizacja gospodarstwa rolnego, poniesionych na produkcję energii z naturalnych źródeł: wiatru, biogazu, słońca, itp.

Żeby otrzymać opisywaną pomoc trzeba posiadać grunt objęty podatkiem rolnym.

Ulga rolna - jakie warunki trzeba spełnić, żeby ją otrzymać?

Ulga liczona jest od kwoty brutto opłaconych podatków. Do spełnienia są zasadniczo dwa warunki:

      • udokumentowanie poniesionych kosztów
      • realizacja inwestycji musi znajdować się na terenie, gdzie rolnik rozlicza podatek
Jakie dokumenty potrzebne są do ubiegania się o ulgę rolną?

Dokumenty niezbędne do uzyskania ulgi:

      • poprawnie wypełniony wniosek wraz z załącznikami
      • umowa z firmą REVI Energy
      • faktura zakupu
      • protokół odbioru instalacji
Kiedy nie przysługuje ulga rolna?

Kiedy instalacja fotowoltaiczna była dotowana z publicznych programów lub preferencyjnych kredytów.

Tania energia dla firm